Naše Články

Ako vplýva koronavírus na realitný trh ?

Situácia, ktorá nastala po zavedení bezpečnostných opatrení za účelom prevencie nákazy vírusom mení okolnosti vo všetkých odvetviach celosvetovej ekonomiky. Aký dopad teda má a bude mať táto epidémia na realitný trh?

Najväčšou obavou je určite neschopnosť klientov splácať svoje finančné záväzky v dôsledku nedostatku príjmov počas karantény. Tento scenár je obavou nie len pre klientov ale aj pre samotné banky. Preto niektoré z nich, ako napr. VÚB presúvajú klientom ich splátkové kalendáre o 6 mesiacov alebo prijímajú iné opatrenia na zmiernenie záväzkov, ktoré majú klienti voči banke.

Vírus má dopad nie len na už existujúce úvery a hypotéky ale ovplyvňuje aj ľudí, ktorí majú o financovanie nehnuteľností záujem. Napríklad Tatra Banka bude poskytovať tieto služby výhradne klientom, ktorí disponujú trvalým pracovným pomerom, aby sa tak vyhli prípadnému omeškaniu alebo úplnej neschopnosti platenia záväzkov.

Nariadenie vlády rozhodlo, že prevádzky realitných kancelárií budú musieť byť zatvorené tak isto, ako aj iné firmy a podniky. Odložiť sa tiež musia prípadné obhliadky či stretnutia. V prípade, že máte záujem predať alebo kúpiť čo najskôr, odporúča sa počkať na lepšie obdobie, kedy sa realitný trh navráti do pôvodných parametrov a budú možné plnohodnotné osobné stretnutia.

V prípade uzavretej rezervačnej zmluvy, ktorej platnosť vypovedá práve v tomto období karantény, odporúčame kontaktovať vášho makléra aby zariadil predĺženie rezervačnej zmluvy a posunul tak termín na uzavretie kúpnej zmluvy. Treba sa aj pripraviť aj na to, že úrady budú mať z dôvodu obmedzeného personálu časté omeškania.

Či koronavírus ovplyvní aj ceny nehnuteľností, sa s istotou nedá povedať. Zatiaľ sa táto situácia na cenách nepodpísala, ale my predpokladáme, že negatívny vplyv na ekonomiku, ktorý je už v tejto viditeľný, sa časom prejaví aj na realitnom trhu.

Tím A&S Real Partners

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *